Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Drodzy i bliscy sercu Parafianie!
Kolekta na cele związane z funkcjonowaniem parafii, a w przyszłą niedzielę na Wydział Teologiczny UŚ.
1. Dziś Obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto dopełnienia Tajemnicy Paschalnej, przekazania jej w życie i działanie Kościoła. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu: „Przybądź, Duchu Stworzycielu” i spełnienie zwykłych warunków odpustu.
2. Dziś też abp Wiktor Skworc zaprasza wszystkich diecezjan do rodzinnego włączenia się za pośrednictwem mediów we wspólną modlitwę pielgrzymów od godz. 13-tej przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej.
3. W poniedziałek obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorych. Od poniedziałku rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego. Do 7 czerwca można skorzystać ze spowiedzi wielkanocnej, do czego serdecznie zachęcam.
4. W czwartek obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pamiętajmy w modlitwie o powołanych i módlmy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
5. W tym tygodniu przypadają: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W piątek zapraszam dzieci i młodzież do spowiedzi od godziny 17.15.
6. Obchody liturgiczne tygodnia:
– poniedziałek – Święto NMP, Matki Kościoła
– środa – wspom. św. męczenników Karola Lwangi i Tow.
– piątek – wspom. św. Bonifacego, bpa i męcz.
7. Zgodnie z wytycznymi rządu zniesiony zostaje limit osób uczestniczących we mszach. Nadal należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i NOSA oraz dezynfekcji rąk.
Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. zostaje odwołana 6 czerwca, ale utrzymuje się ją dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Te osoby zachęcam do łączności duchowej w sprawowanych w naszej archidiecezji Mszach św. i nabożeństwach.
8. Dalej trwajmy na wspólnej modlitwie różańcowej, najlepiej o godz. 20.30, polecając Matce Bożej Piekarskiej – Lekarce, losy świata w czasach pandemii. Pamiętajmy też o naszym chorym ks. Mateuszu Tomanku.
9. Bóg zapłać paniom za posprzątanie naszego kościoła, oraz za wykoszenia trawnika. W tym tygodniu zapraszam panie: Alinę Maly – Bubeła i Sylwię Kochanek.
10. Bóg zapłać za ofiarowanąw mojej intencjiMszę św., za obecność, modlitwę, życzenia i prezenty z okazji Abrahama. Z powodu sytuacji związanej z pandemią świętowanie moich urodzin z rodziną, przyjaciółmi i księżmi przekładam na bezpieczniejszy czas.
11. Księdza Mateusza polecamy modlitwie za wstawiennictwem śląskiego kapłana, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego:
Boże, Ojcze
Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego Kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego
w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie
oddał niepodzielnie na Twoją służbę.
Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco miłować Twój Kościół i zrozumieć,
że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie
siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.
Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi
Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania
siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczynić się do wzrostu żywych
wspólnot Kościoła.
Bądź uwielbiony Boże w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele,
i racz wsławić swoje Imię udzielając przez jego wstawiennictwo łaski
uzdrowienia dla ks. Mateusza Tomanka, o którą najpokorniej proszę. Amen.
12. Niech Duch Święty obdarza nas wszystkich swoimi darami, a Pan Bóg obficie błogosławi. Miłego świętowania Dnia Pańskiego.
Metropolita katowicki opublikował nowe Zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej z dnia 28.05.2020.
Wstęp
W związku z sytuacją epidemiologiczną dotychczasowe akty prawne metropolity katowickiego obowiązują nadal w takim zakresie, jaki określają najnowsze rozporządzenia władzy cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.
Odwołanie dyspensy
Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt (por. KKK 2180, 2181, 2182.).
W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.
Sprawowanie Eucharystii i innych nabożeństw w kościele
Podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw, które zostają przywrócone zgodnie z kalendarzem liturgicznym i parafialną tradycją, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni.
Za zgodą rodziców i z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych przywraca się posługę służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a także udzielanie Komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy.
Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.
Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania
W ślad za zarządzeniem z dnia 16 maja br. zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.
Duszpasterstwo
Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych. Zaleca się rozłożenie tej posługi w czasie, aby nie kumulować odwiedzin w jednym dniu.
Udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach należy organizować za pośrednictwem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, a następnie szczegóły uzgadniać z biskupem – szafarzem sakramentu.
W nawiązaniu do pkt. 5 zarządzenia z dnia 4 maja br. polecam proboszczom zorganizowanie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych i z uwzględnieniem rozporządzeń władzy cywilnej.
Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej.
Przywracamy duszpasterstwo dzieci i młodzieży, w tym pracę formacyjną służby liturgicznej, Dzieci Maryi, ERM, Ruchu Światło-Życie, a także innych grup parafialnych. W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami można planować Msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.
Duchowieństwo
Przywracamy dekanalne spotkania formacyjne w II czwartek każdego miesiąca. Zachowując zasadę rezydencji, duchowni mogą korzystać z przysługującego im dnia wolnego.
Niniejsze zarządzenie obowiązuje od dnia 30 maja 2020 r. (z wyjątkiem zniesienia dyspensy). Należy je umieścić w gablotce i na głównej stronie internetowej parafii oraz przekazać i wyjaśnić wiernym w ogłoszeniach parafialnych.